Ať už jde o broušení nožů a nástrojů nebo leštění kovu – se stolní bruskou od Einhellu máte ve své dílně dokonalý stacionární stroj, který si se všemi těmito úkoly poradí. Stolní bruska pracuje se dvěma kotouči s různou zrnitostí. Pro broušení nůžek, nožů a čepelí je vhodná především mokro-suchá bruska nebo bruska pro mokré broušení. Bruska obsahuje brusný kotouč pro mokré broušení a kožený brusný kotouč pro odstraňování otřepů.

Druhy stolních brusek Einhell

Stolní brusky

Stolní bruska je nezbytným nástrojem v mnoha dílnách domácích kutilů. Stolní bruska se vyznačuje dvěma brusnými kotouči s kuličkovými ložisky na pravé a levé straně, které jsou poháněny motorem. Obvykle mají oba brusné kotouče jinou zrnitost, aby bylo možné hrubé i jemné broušení, dle požadavků. Stolní brusku lze použít například k ostření tyčí, řezných nožů, vrtáků, fréz a dlát, ale zařízení je vhodné i pro odstraňování rzi, odjehlování, broušení a leštění různých obrobků. Díky nastavitelným stabilním pracovním opěrkám a  bezpečnostnímu štítu proti jiskrám je možné pracovat nejen přesně, ale také bezpečně.

Mokro-suché brusky

Mokro-suchá bruska je tou správnou bruskou, pokud chcete brousit, ale také odstraňovat otřepy. S hrubým brusným kotoučem pro suché broušení a jemným brusným kotoučem pro mokré broušení představuje toto zařízení dokonalou kombinací pro specifické projekty. Hrubozrnný suchý brusný kotouč lze použít k provádění hrubého broušení a tvarových korekcí. Jemnozrnný brusný kotouč, který prochází vodní nádrží, pak ochlazuje obrobek při broušení. To zabraňuje žíhání obrobku a zajišťuje maximální přesnost broušení.

Mokré brusky

Ostré břity jsou jedním z nejjednodušších úkolů pro mokré brusky. Jemnozrnný brusný kotouč za mokra se používá k ostření různých čepelí. Brusný kotouč prochází vodní nádrží, která ochlazuje obrobek, minimalizuje třecí teplo a zabraňuje žíhání obrobku. Kožený stahovací kotouč je pak určen pro detailní práci, tedy odstraňování otřepů od broušení. Ostré nůžky, nože a jiné ostří? To je silná stránka stroje pro broušení za mokra.

Naše stolní brusky jsou perfektním doplňkem pro každého zapáleného kutila. Proč a na které vlastnosti a funkce byste si při nákupu měli dát pozor, se dozvíte zde. Poradce pro stolní brusky Einhell

Na co si dát pozor při nákupu stolní brusky

Ať už brusky za mokra, brusky na sucho nebo mokro-suché brusky – všechny naše stolní brusky jsou vybaveny funkcemi, které se vám budou hodit při ostření a broušení vašich obrobků. Shrnuli jsme, co dělá dobrou brusku a na jaké faktory byste si měli dát při výběru svého zařízení pozor.

Výkon a stabilita

Pro optimální výsledky by stolní bruska měla poskytovat dostatek výkonu pro konstantní vysokou rychlost. V závislosti na modelu mají naše stolní brusky výkon mezi 120 a 400 W. Silný indukční motor zajišťuje nejen výkon a sílu při práci, ale také dlouhou životnost stroje. Stolní brusky jsou polostacionární stroje a při jejich použití by měly být co nejstabilněji ukotveny. Vysoká hmotnost a robustní design, stejně jako gumové nožičky pro redukci vibrací, jsou praktické vlastnosti, které při práci oceníte. Důležitá je také soustřednost, která umožňuje stabilitu zařízení a rovnoměrný chod kotoučů, což v konečném důsledku umožňuje velmi přesné broušení a ostření.

Funkce pro optimální výsledky

Naše stolní brusky jsou vybaveny nastavitelnými a odnímatelnými podpěrami obrobků, tak, že váš obrobek bude vždy spočívat na brusném kotouči ve správném úhlu. To vám umožní pohodlnou a také velmi přesnou práci s obrobky. Například mokrá bruska TC-WG 200 je vybavena úhlovým měřidlem, které umožní jednoduché a přehledné nastavení úhlu řezu. Naopak stolní bruska TC-XG 75 Kit má rychlostní elektroniku, se kterou lze provádět rozličné druhy broušení a leštění s ohledem na aplikaci a druh materiálu.

Bezpečná a čistá práce

Všechny naše stolní brusky, ať už jsou vybaveny jedním nebo dvěma brusnými kotouči jsou vybaveny nastavitelným transparentním bezpečnostním štítem na ochranu očí proti jiskrám. Štít je navržen tak, aby vás chránil před odletujícími jiskrami při práci a lze jej upravit tak, aby odpovídal vaší postavě a pracovní poloze. Abyste měli na obrobek co nejlepší výhled, může být užitečné také pracovní LED světlo. Naše mokro-suché brusky a brusky za mokra jsou vybaveny vodní nádrží, která ochlazuje brusný kotouč, chrání jej před přehřátím a zároveň zabraňuje otupení obrobku.

Praktické doplňky

Co je součástí dodávky, se liší v závislosti na modelu stolní brusky. Naše brusky za sucha a mokro-suché brusky jsou obvykle dodávány s kotoučem pro hrubé broušení pro tvarové korekce a kotoučem pro jemné broušení. Bruska na mokré broušení je dodávána s kotoučem pro jemné broušení za mokra a kotoučem pro odstraňování otřepů a leštění obrobků. Dále je součástí úhloměr, univerzální podpěra, bezpečnostní štít apod. Stolní bruska TC-XG 75 Kit je dodávána s brusným a leštícím kotoučem, ohebnou hřídelí a leštícím kartáčem pro odstranění rzi.